Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Cruella

Cruella

2021
×
Edit this entry  
23
Anima

Anima

2019
×
Read prior review Edit this entry  
23
Grace Jones: Bloodlight and Bami

Grace Jones: Bloodlight and Bami

2017
×
Edit this entry  
22
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
The Cure: Anniversary 1978-2018 - Live in Hyde Park

The Cure: Anniversary 1978-2018 - Live in Hyde Park

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Lemonade

Lemonade

2016
×
Edit this entry  
22
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
½
Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Amarcord

Amarcord

1973
×
Edit this entry  
25
3 Women

3 Women

1977
×
Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
26
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
10
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★
Edit this entry  
09
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Chimpanzee

Chimpanzee

2012
×
Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

2017
×
Edit this entry  
12
My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

2006
×
Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
½
Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry