elaㅤ has logged 226 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
Edit this entry  
14
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hourglass

Hourglass

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Boy and the Ball

The Boy and the Ball

2020
×
Edit this entry  
03
Shame

Shame

1968
×
Edit this entry  
01
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Classic Albums: Steely Dan - Aja

Classic Albums: Steely Dan - Aja

1999
×
Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Death Note

Death Note

2006
×
Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★
Edit this entry  
25
Ammonite

Ammonite

2020
×
★½
Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Edit this entry  
24
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Runaway

Runaway

2010
×
Edit this entry  
21
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
Edit this entry  
18
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★½
Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read prior review Edit this entry  
14
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Easy A

Easy A

2010
×
Read prior review Edit this entry  
11
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
Edit this entry  
11
Black Mother

Black Mother

2018
×
Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Catfish

Catfish

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Thirteen

Thirteen

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
26
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry