elaㅤ has logged 79 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Cruella

Cruella

2021
×
Edit this entry  
23
Anima

Anima

2019
×
Read prior review Edit this entry  
23
Grace Jones: Bloodlight and Bami

Grace Jones: Bloodlight and Bami

2017
×
Edit this entry  
22
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
The Cure: Anniversary 1978-2018 - Live in Hyde Park

The Cure: Anniversary 1978-2018 - Live in Hyde Park

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Lemonade

Lemonade

2016
×
Edit this entry  
22
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry