Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Brass Bottle

The Brass Bottle

1964
×
★★
Edit this entry  
25
The Story of Will Rogers

The Story of Will Rogers

1952
×
★★½
Edit this entry  
25
Our Violent Sun

Our Violent Sun

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Attenborough's Life That Glows

Attenborough's Life That Glows

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
La Mami

La Mami

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Masai Mara: The Big Hunt

Masai Mara: The Big Hunt

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Firestarter

Firestarter

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Peter & the Wolf

Peter & the Wolf

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
American Oz

American Oz

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Special When Lit

Special When Lit

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
A Bundle of Blues

A Bundle of Blues

1933
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Rhapsody in Black and Blue

A Rhapsody in Black and Blue

1932
×
★★½
Edit this entry  
21
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Rising of the Moon

The Rising of the Moon

1957
×
★★★
Edit this entry  
21
Why Ships Crash

Why Ships Crash

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

1935
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Jazz Ambassadors

The Jazz Ambassadors

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Iron Petticoat

The Iron Petticoat

1956
×
★★½
Edit this entry  
20
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Jayeshbhai Jordaar

Jayeshbhai Jordaar

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
The Early Bird Dood It!

The Early Bird Dood It!

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
Grand Central Murder

Grand Central Murder

1942
×
★★★
Edit this entry  
18
Jumbo

Jumbo

2020
×
★½
Edit this entry  
17
The Duke

The Duke

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blonde Fever

Blonde Fever

1944
×
★★½
Edit this entry  
15
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paradise for Three

Paradise for Three

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Calm Yourself

Calm Yourself

1935
×
★½
Edit this entry  
14
Artie Shaw's Class in Swing

Artie Shaw's Class in Swing

1939
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jammin' the Blues

Jammin' the Blues

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cab Calloway's Hi-De-Ho

Cab Calloway's Hi-De-Ho

1934
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hoagy Carmichael

Hoagy Carmichael

1939
×
★★★
Edit this entry  
13
I Surrender Dear

I Surrender Dear

1931
×
Edit this entry  
13
Sing, Bing, Sing

Sing, Bing, Sing

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
St. Louis Blues

St. Louis Blues

1929
×
★★★½
Edit this entry  
12
ABBA: The Movie

ABBA: The Movie

1977
×
★★½
Edit this entry  
12
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Edit this entry  
12
Before the Typhoon Comes

Before the Typhoon Comes

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
The Whaler Boy

The Whaler Boy

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
The Cats of Mirikitani

The Cats of Mirikitani

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Any Wednesday

Any Wednesday

1966
×
★★
Edit this entry  
11
Wild Oats

Wild Oats

2016
×
Edit this entry  
10
The Vanishing Virginian

The Vanishing Virginian

1942
×
★★½
Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Edit this entry