Sort by

Mike has logged 393 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Jazz Ambassadors

The Jazz Ambassadors

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Iron Petticoat

The Iron Petticoat

1956
×
★★½
Edit this entry  
20
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Jayeshbhai Jordaar

Jayeshbhai Jordaar

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
The Early Bird Dood It!

The Early Bird Dood It!

1942
×
★★★
Edit this entry  
19
Grand Central Murder

Grand Central Murder

1942
×
★★★
Edit this entry  
18
Jumbo

Jumbo

2020
×
★½
Edit this entry  
17
The Duke

The Duke

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blonde Fever

Blonde Fever

1944
×
★★½
Edit this entry  
15
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paradise for Three

Paradise for Three

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Calm Yourself

Calm Yourself

1935
×
★½
Edit this entry  
14
Artie Shaw's Class in Swing

Artie Shaw's Class in Swing

1939
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jammin' the Blues

Jammin' the Blues

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
★★★½
Edit this entry  
13
Cab Calloway's Hi-De-Ho

Cab Calloway's Hi-De-Ho

1934
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hoagy Carmichael

Hoagy Carmichael

1939
×
★★★
Edit this entry  
13
I Surrender Dear

I Surrender Dear

1931
×
Edit this entry  
13
Sing, Bing, Sing

Sing, Bing, Sing

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
St. Louis Blues

St. Louis Blues

1929
×
★★★½
Edit this entry  
12
ABBA: The Movie

ABBA: The Movie

1977
×
★★½
Edit this entry  
12
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Edit this entry  
12
Before the Typhoon Comes

Before the Typhoon Comes

2020
×
★★½
Edit this entry  
12
The Whaler Boy

The Whaler Boy

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
The Cats of Mirikitani

The Cats of Mirikitani

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Any Wednesday

Any Wednesday

1966
×
★★
Edit this entry  
11
Wild Oats

Wild Oats

2016
×
Edit this entry  
10
The Vanishing Virginian

The Vanishing Virginian

1942
×
★★½
Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
The Hoodlum Saint

The Hoodlum Saint

1946
×
★★½
Edit this entry  
08
The Big Dog House

The Big Dog House

1930
×
★½
Edit this entry  
08
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Cat Rescuers

The Cat Rescuers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Night Strangler

The Night Strangler

1973
×
★★★
Edit this entry  
07
The Lost Leonardo

The Lost Leonardo

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Blue Lamp

The Blue Lamp

1950
×
★★★
Edit this entry  
05
The Mitfords: A Tale of Two Sisters

The Mitfords: A Tale of Two Sisters

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Scholastic England

Scholastic England

1948
×
★★★
Edit this entry  
05
Just My Luck

Just My Luck

1957
×
★★
Edit this entry  
05
The Runaway Bus

The Runaway Bus

1953
×
★½
Edit this entry  
05
Satchmo: The Life of Louis Armstrong

Satchmo: The Life of Louis Armstrong

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Heropanti 2

Heropanti 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Going Places

Going Places

1938
×
★★★
Edit this entry  
03
Pompo the Cinephile

Pompo the Cinephile

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Pushover

Pushover

1954
×
★★★★
Edit this entry