• Firestarter

    Firestarter

    Dull and looks very much like it was made on the cheap. I have to imagine, when they looked at the dailies of that one immolation scene (if you've seen it, I'm sure you know the one), the director said, "Welp, looks like we royally messed up that scene, but hey, that's why we have a back-up wax dummy." I wouldn't want to be the one to tell him they blew the back-up dummy money on Zac Efron.

  • Sing, Bing, Sing

    Sing, Bing, Sing

    ★★

    Of some minor merit for the Crosby songs, and for Franklin Pangborn with a shotgun, the rest of this is garbage. But with a bit better than average ape suit, I guess I will concede.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★½

    Basically a continuation of WandaVision, which I very much did not care for, which itself was a continuation of Avengers: Age of Ultron, one of my absolute least-favorite Marvel movies. So considering that, and that I have never considered Wanda/Scarlet Witch to be an interesting character, my middling reaction to this isn't all that damning. This definitely wasn't for me, but it looks good (and like the first Doctor Strange, this is the rare movie that benefits from 3D--locally, there…

  • Heropanti 2

    Heropanti 2

    ★★★★

    The first half of this was exactly what I was hoping for, silly and weird, with the mad magician stealing the show. Exceeding my expectations in a way, there was even a bonkers (but brief) action scene on a train that I really loved. After the interval break, things go downhill quite a bit, especially in the extended flashback bit that is both a bit dull and tedious and also tries to shoehorn an emotional center into the film that…

  • Pompo the Cinephile

    Pompo the Cinephile

    ★★½

    Jim Henson's The Last Tycoon Babies.

  • I ♥ Huckabees

    I ♥ Huckabees

    ★★★

    It really didn't seem like this was going to work, for the longest time, yet somehow it pulled it off in the end. I'm rather on the fence on this one, but given the film's ambitious, esoteric intent, the fact that it even sort of kinda pulled it off is enough to make this at least a qualified success. Reminded me a bit of the sitcom The Good Place in its ambitions, though that show certainly demonstrated such material would benefit from a lighter touch.

  • The End

    The End

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Who knew Myrna Loy and Kristy McNichol made a movie together? (FYI, they have no screen time together). I'd never heard of this film, and reading the synopsis, it was hard to mesh the premise with the fact that it was directed by Burt Reynolds and starred him and Dom DeLuise. I expected a mess. But it actually works pretty well, an interesting effort at making a comedy with some gravitas, surely more broad and silly than one might expect…

  • Dual

    Dual

    ★★★½

    I went into this fairly in the dark, having a rough idea of the premise and that's about it. Watching it, I kept comparing it in my head to The Art of Self-Defense, a film I thoroughly disliked, and thinking that the similar style works much better here with this material. The comparison seems more apt to me now, as I see they both share a director in Riley Stearns. I tend to be put of by this cold, deadpan…

  • Bobbie Jo and the Outlaw

    Bobbie Jo and the Outlaw

    ★★★

    If only Marjoe had seen that Brady Bunch episode where Bobby's new hero is Billy the Kid, maybe none of this would have happened.

  • It's Flashbeagle, Charlie Brown

    It's Flashbeagle, Charlie Brown

    ★★

    The Flashbeagle song is legit, but everything else here falls flat. All we get is a song about how Peppermint Patty is in shape (which we have to take on faith, seeing as all the characters have the bodies of Cabbage Patch Kids), and where Lucy leads a game of Simon Says, seeing as she's bossy and all. Feels more like a Knott's Berry Farm Peanuts show designed to vaguely hold kid's attention for about five minutes, rather than a TV special.

  • Someday You'll Find Her, Charlie Brown

    Someday You'll Find Her, Charlie Brown

    ★★★

    Apparently, it was a lot easier to stalk a child you saw on TV in pre-internet times than I would have thought. And if I could have just one little favor, could I never hear Charlie Brown say the words "Honey Shot" again?

  • It's Magic, Charlie Brown

    It's Magic, Charlie Brown

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A beagle built a professional-quality stage on the scale of one in a medium-sized opera house, with luxurious pink velvet curtains (he probably used his own self-made loom to weave the fabric), but all that one li'l bastard in the audience can do is criticize his magic tricks? I don't even think he charged admission, cut him some slack! Especially since Snoopy's a full-on sorcerer by the end of this one, I don't think you want to piss him off.…