Highest rated films

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★½

  • Get a Horse!

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 10 Films watched
  • 0.8 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Frozen

Feb 12

Most Watched

Interstellar

twice

Last Film

Interstellar

Nov 6

Genres, countries & languages

Drama
5 films
Adventure
5 films
Sci Fi
3 films
Animation
3 films
Family
3 films
Comedy
3 films
Fantasy
3 films
Mystery
2 films
Crime
2 films
Thriller
2 films
USA
9 films
UK
3 films
Denmark
1 film
English
10 films
French
1 film
Russian
1 film
Spanish
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Frozen
Average weighted rating:

3.4

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Get a Horse!
Average weighted rating:

3.7

Films Mike watched in 2014

  • Interstellar
  • Interstellar
  • Guardians of the Galaxy
  • Citizen Kane
  • Double Indemnity
  • A Matter of Life and Death
  • Touch of Evil
  • Get a Horse!
  • The Lego Movie
  • Frozen

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Güeros
  • Black Mirror: White Christmas
  • Wild Tales
  • Song of the Sea
  • Pride

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more