Highest rated films

  • The Peanuts Movie

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • The Clock

    ★★★★

  • The Cat and the Canary

    ★★★½

  • Lava

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 13 Films watched
  • 1.1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

The Kid

Jan 3

Last Film

The Hidden Fortress

Nov 20

Featured lists

Genres, countries & languages

Comedy
7 films
Animation
4 films
Drama
4 films
Family
4 films
Mystery
3 films
Adventure
3 films
Thriller
2 films
Horror
2 films
Crime
1 film
Action
1 film
USA
11 films
Japan
1 film
UK
1 film
English
12 films
Japanese
1 film
Latin
1 film
Italian
1 film
French
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Kid Auto Races at Venice
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

The Godfather
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Kid Auto Races at Venice
Average weighted rating:

3.0

Films Mike watched in 2015

  • The Hidden Fortress
  • The Peanuts Movie
  • The Cat and the Canary
  • The Haunted House
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Clock
  • Lava
  • Inside Out
  • Vertigo
  • The Godfather
  • Rear Window
  • Kid Auto Races at Venice
  • The Kid

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Visaranai
  • Mustang
  • Carol

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more