Highest rated films

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Three Identical Strangers

    ★★★★½

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★½

  • The Letter

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • Bambi

    ★★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,303 Films watched
  • 108.6 Average per month
  • 25.1 Average per week

Milestones

First Film

Chris Olsen: The Boy Who Cried

Jan 1

Most Watched

Hairat

4 times

Casablanca

4 times

Sunset Boulevard

3 times

Pitfall

twice

Double Indemnity

twice

Last Film

Two Way Stretch

Dec 31

Featured lists

Noir City San Francisco Film Festival 2018 - Films I Saw, Ranked

Mike Myers

I was only there for the final three days, so this is…

  • The Underworld Story
  • The Big Heat
  • Wicked Woman
  • The Man Who Cheated Himself
  • Roadblock
  • The Accused
  • Southside 1-1000
  • The Threat

Genres, countries & languages

Drama
535 films
Comedy
453 films
Romance
225 films
Crime
210 films
Documentary
186 films
Thriller
163 films
Music
132 films
Animation
114 films
Mystery
92 films
Adventure
78 films
USA
949 films
UK
126 films
France
105 films
Italy
30 films
Germany
28 films
Japan
20 films
Canada
17 films
Mexico
10 films
Spain
9 films
Australia
9 films
English
1,154 films
French
162 films
German
61 films
Italian
53 films
Spanish
49 films
Japanese
33 films
Russian
16 films
Chinese
8 films
Latin
7 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 92 Added 606

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mike’s most liked review

A Touch of Zen

A Touch of Zen

★★

I'm being a bit generous in my rating, primarily because the last 40 minutes or so of this film is solid (certainly the most consistently visually interesting portion of the film). But I can't recommend a three hour movie based on the final 20% alone. The rest of this film…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Good, the Bad and the Ugly
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Boys Beware
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Pete Seeger: A Song and A Stone

Films Mike watched in 2018

  • Two Way Stretch
  • House on Bare Mountain
  • Pitfall
  • Pitfall
  • Boomerang!
  • The Brothers Bloom
  • Double Indemnity
  • Ventriloquist Cat
  • That's Entertainment!
  • Ready Player One
  • Brewster McCloud
  • It Happened Tomorrow
  • Skyscraper Symphony
  • De-Light: Making an Electric Light Bulb
  • The Breath of a Nation
  • Gretchen the Greenhorn
  • The Hazards of Helen Ep26: The Wild Engine
  • The Invaders
  • The Stenographer's Friend; Or, What Was Accomplished by an Edison Business Phonograph
  • Buy an Electric Refrigerator
  • Admiral Cigarette
  • The Wonderful Wizard of Oz
  • The Country Doctor
  • The Suburbanite
  • Bucking Broncho
  • Buffalo Dance
  • Annie Oakley
  • Dickson Experimental Sound Film
  • Grass: A Nation's Battle for Life
  • Zazie dans le Métro
  • Accident
  • Anna and the Apocalypse
  • Mary Shelley
  • Clay or The Origin of Species
  • The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra
  • Film Study
  • The Play House
  • Dreams of the Rarebit Fiend: The Pet
  • The Cameraman's Revenge
  • Artheme Swallows His Clarinet
  • Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy
  • The Thieving Hand
  • The Acrobatic Fly
  • The Red Spectre
  • Dream of a Rarebit Fiend
  • A Trip to the Moon
  • Those Awful Hats
  • Garlic and Gunpowder
  • Make Me a Star
  • Theodora Goes Wild
  • A Christmas Story Live!
  • Safeguarding Military Information
  • The Palm Beach Story
  • Scrooge
  • King and Country
  • Lovers of the Arctic Circle
  • Ice Antics
  • A Visit to Santa
  • The Holly and the Ivy
  • Journey into Fear
  • The Champ
  • Mikey and Nicky
  • Glamour for Sale
  • The Ice Follies of 1939
  • The Christmas Party
  • Remember the Night
  • Beware, My Lovely
  • Bluebeard
  • Similarities Between Length and Speed
  • Voyage to the Sky
  • The Struggle for Survival
  • The Fourth Dimension
  • Experimental Treatment of a Hemorrhage in a Dog
  • The Stickleback's Eggs
  • Daphnia
  • Sea Urchins
  • The Octopus
  • Pigeons in the Square
  • Diatoms
  • Sea Ballerinas
  • Freshwater Assassins
  • The Vampire
  • Acera, or the Witches' Dance
  • Shrimp Stories
  • The Love Life of an Octopus
  • The Seahorse
  • Liquid Crystals
  • How Some Jellyfish Are Born
  • Sea Urchins
  • Hyas and Stenorhynchus
  • Bob le Flambeur
  • California Split
  • Canadian Carnival
  • So You Think You're Allergic
  • The Face Behind the Mask
  • The Case of the Morituri Divisions
  • Jenny Lamour
  • The Story of Temple Drake
  • Unbreakable
  • The Ballad of Cable Hogue
  • Designing Woman
  • Stage Struck
  • I Married a Witch
  • Strait-Jacket
  • Bacall on Bogart
  • Compliments of the Season
  • Take Aim at the Police Van
  • The Women
  • From the Ends of the Earth
  • Hollywood: Style Center of the World
  • Cave Explorers
  • Flight of the Navigator
  • My Winnipeg
  • Talk About a Stranger
  • Sleuth
  • Alone on the Island of the Blue Dolphins
  • The Jazz Singer
  • Bernado De Pace
  • The Happy Hottentots
  • Lambchops
  • Baby Rose Marie: The Child Wonder
  • Paul Tremaine and His Aristocrats
  • At the Seashore
  • The Eccentric Entertainer
  • Green's Twentieth Century Faydettes
  • My Bag o' Tricks
  • The Roof Garden Revue
  • The Beau Brummels
  • Gus Arnheim and His Ambassadors
  • Dick Rich and His Melodious Monarchs
  • Chips of the Old Block
  • The Band Beautiful
  • The Jazzmania Quintette
  • Stories in Song
  • When East Meets West
  • The Police Quartette
  • The Night Court
  • Hazel Green & Company
  • Blossom Seeley and Bennie Fields
  • Van and Schenck 'The Pennant Winning Battery of Songland'
  • Bernado De Pace
  • Behind the Lines
  • When the Talkies Were Young
  • Okay for Sound
  • Finding His Voice
  • The Voice from the Screen
  • The Dawn of Sound: How Movies Learned to Talk
  • A Day at Santa Anita
  • Hollywood Handicap
  • I Love to Singa
  • An Intimate Dinner in Celebration of Warner Bros. Silver Jubilee
  • A Plantation Act
  • The Jazz Singer
  • Christmas in Connecticut
  • Do Someone a Favor!
  • Alias St. Nick
  • The Servant
  • No More Babies
  • The Criminal
  • Monterey Pop
  • The Informer
  • My Fair Lady
  • Hair Piece - A Film for Nappy Headed People
  • Something Good — Negro Kiss
  • Newark Athlete
  • Gus Visser and His Singing Duck
  • Gattaca
  • The Kennel Murder Case
  • From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances
  • Towed in a Hole
  • Helpmates
  • The Captain's Christmas
  • Reckless
  • RPG OKC
  • I Think We're Alone Now
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Black Sabbath
  • Targets
  • White Christmas
  • Targets
  • Touch of Evil
  • Too Late for Tears
  • Garlic Is as Good as Ten Mothers
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • The House of Tomorrow
  • The Bachelor and the Bobby-Soxer
  • Little 'Tinker
  • Night and Day
  • The Big Snooze
  • Desi Arnaz and His Orchestra
  • Musical Movieland
  • Captain January
  • The Family Secret
  • Baby Peggy, the Elephant in the Room
  • Peg o' the Mounted
  • Out Where the Stars Begin
  • The Three Musketeers
  • The Dead Nation
  • My Favorite Wife
  • Home Movies
  • A Woman's Secret
  • So You Want to Be a Detective
  • Song of the Thin Man
  • Slap Happy Lion

See all 1,303

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Vada Chennai

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more