Highest rated films

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Taylor Swift City of Lover Concert

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Feels Good Man

    ★★★½

  • The Voice in Your Head

    ★★★½

  • The Hidden Life of Trees

    ★★★½

  • Blood Sugar Rising

    ★★★½

  • Irresistible

    ★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Rango

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Clue

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Best in Show

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★★

  • Fireworks

    ★★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

  • Waiting for Guffman

    ★★★★★

  • Babe: Pig in the City

    ★★★★★

  • Holiday

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,609 Films watched
  • 134.1 Average per month
  • 30.9 Average per week

Milestones

First Film

Fluke

Jan 1

Most Watched

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

8 times

Star in the Night

twice

The Shooting of Dan McGoo

twice

Sea Spiders

twice

I Won't Play

twice

Last Film

The Bridge on the River Kwai

Dec 31

Featured lists

San Diego International Film Festival 2020 Films Seen (Drive-In and Online)

Mike Myers

Films I saw at the 2020 San Diego International Film Festival, ranked.…

  • The MisEducation of Bindu
  • Nomadland
  • You Asked For The Facts
  • Harry Chapin: When in Doubt, Do Something
  • Bastards' Road
  • Blithe Spirit
  • Shithouse
  • Public Trust
  • Honeymood
  • Eat Wheaties!
  • Love Sarah
  • The Presumption of Guilt
  • Escape from Extinction

Genres, countries & languages

Drama
637 films
Comedy
616 films
Romance
284 films
Documentary
213 films
Crime
202 films
Music
160 films
Thriller
135 films
Action
112 films
Mystery
107 films
Animation
107 films
USA
1,275 films
UK
127 films
France
84 films
Germany
31 films
Canada
28 films
Italy
22 films
Japan
17 films
Belgium
11 films
Spain
10 films
China
9 films
English
1,480 films
French
110 films
Spanish
58 films
Italian
47 films
German
46 films
Japanese
21 films
Russian
16 films
Chinese
16 films
Cantonese
12 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 131 Added 229

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mike’s most liked review

Half Shot at Sunrise

Half Shot at Sunrise

★★★★

"Oh my, oh my, oh my! Not to be sure is the greatest offense in the army!"

My initial impression as this got started was, this is pretty good for 1930. Once Dorothy Lee entered the picture, that shifted a bit, to simply, this is pretty good. And I wavered…

More reviews

Mike’s most liked list

The Maltese Falcon
Detour
Tension

Noir Alley: TCM's Broadcast History and Upcoming Schedule

Here is a complete listing of films aired or scheduled to air on TCM's Noir Alley with Eddie Muller. Air dates in notes. List created 9/12/20, last updated 3/29/22, and reflects the schedule up to 7/30/22.

Movies re-airing in 2022, which appear on this list at the point of their…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Jonah Hex
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Under the Great Oak

Films Mike watched in 2020

  • The Bridge on the River Kwai
  • Water for Elephants
  • Adventure in Baltimore
  • Ladies' Day
  • The Court Jester
  • Catch-22
  • Meet Monica Velour
  • Ghost Town
  • Terror in a Texas Town
  • Mermaids
  • The Secret of NIMH
  • Paperhouse
  • Melody Cruise
  • Hard Eight
  • Ziegfeld Girl
  • Best of Enemies
  • The Heart Is a Lonely Hunter
  • Coney Island
  • Bamboozled
  • The Girl from Parma
  • Rango
  • Mr. Hex
  • Land of the Zuider Zee
  • An Evening Alone
  • Pipe Dreams
  • Amalfi Way
  • Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean
  • Million Dollar Legs
  • Bewitched
  • Crashing Las Vegas
  • The Navigator
  • Star in the Night
  • Tugboat Annie
  • Accept the Call
  • Nimic
  • Overseas
  • The Awful Truth
  • My Twentieth Century
  • The Rescue List
  • The Hidden Life of Trees
  • Theatre of Blood
  • On the Twelfth Day...
  • Catastrophe
  • The Little Hours
  • Contemporary Color
  • The Smiling Lieutenant
  • Mame
  • Men of Steel
  • Battling Butler
  • The Hellbenders
  • Elevator to the Gallows
  • Torchy Blane in Panama
  • The Juniper Tree
  • Springtime in the Netherlands
  • The Day of Rest
  • Wild and Woolfy
  • News Hounds
  • A Criminal Is Born
  • Kiss of Death
  • Doc
  • We're No Angels
  • War Nurse
  • Broadminded
  • Going Wild
  • Son of a Sailor
  • A Very Honorable Guy
  • Sons o' Guns
  • The Daring Young Man
  • Earthworm Tractors
  • Shut My Big Mouth
  • The Great Garrick
  • Going Highbrow
  • Cemetery
  • The Fighting 69th
  • Flight of the Doves
  • Peg o' My Heart
  • The Elephant Man
  • The Royal Tenenbaums
  • Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie
  • The Gods Must Be Crazy
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • Gulliver's Travels
  • The Shooting of Dan McGoo
  • The Prisoner of Swing
  • In Old Amsterdam
  • Secrets of the French Police
  • No Holds Barred
  • Lucky Night
  • A Successful Calamity
  • Dime with a Halo
  • The Barbarian
  • Possessed
  • So You Want to Build a House
  • Madam Satan
  • Polo Joe
  • Sit Tight
  • Maybe It's Love
  • Top Speed
  • The New Pupil
  • The Happy Road
  • Local Boy Makes Good
  • Elmer, the Great
  • Fireman, Save My Child
  • Thirteen Women
  • Thank Your Lucky Stars
  • Keep Off the Grass
  • The Cool Ones
  • Duck and Cover
  • Go, Johnny, Go!
  • Rock Around the Clock
  • Gang Boy
  • Jamboree!
  • The Last Voyage
  • Abandon Ship
  • Sea Spiders
  • Fatty and Mabel Adrift
  • Color Scales
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Vanishing Point
  • Lights of New York
  • Ten Little Indians
  • Movie-Mania
  • Private Eyes
  • Holland in Tulip Time
  • Clues to Adventure
  • Northwest Hounded Police
  • The Illusionist
  • Max My Love
  • The Hero
  • Born Yesterday
  • Buck Privates
  • Sally
  • On With the Show!
  • Antonia: A Portrait of the Woman
  • Before Stonewall
  • You Got to Move
  • Pin Up Girl
  • Bright Lights
  • The Tenderfoot
  • Entire Days Together
  • The Circus Clown
  • Mad Max
  • Broadway's Lost Treasures
  • The Bowery
  • Profit Motive and the Whispering Wind
  • Freedom on My Mind
  • The Lobster
  • Water Lilies
  • Janine
  • South
  • Anybody's Woman
  • Greetings from Africa
  • Modern Romance
  • Ornette: Made in America
  • Labyrinth
  • An Untitled Portrait
  • Vanilla Sex
  • Chicago
  • Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling
  • Dead of Winter
  • The Island of Dr. Moreau
  • Roman Holiday
  • He Was Her Man
  • Brewster's Millions
  • Heavenly Music
  • The Guardsman
  • Rear Window
  • Star in the Night
  • One Million B.C.
  • Spider-Ham: Caught in a Ham
  • Mynarski Death Plummet
  • Captains of the Clouds
  • My Wild Irish Rose
  • Now, at Last!
  • The Professionals
  • Cain and Mabel
  • Always in Season
  • Lady Day at Emerson's Bar & Grill
  • A Scandal in Paris
  • Johnny Cash: A Concert Behind Prison Walls
  • Three Little Words
  • Blondie Johnson
  • Love and Other Stunts
  • Brazil
  • I Won't Play
  • Career Opportunities
  • Suzy
  • Millie
  • Beautiful New Bay Area Project
  • The Three Caballeros
  • It Happened Tomorrow
  • The Black Vampire
  • Perfect Strangers
  • Sons and Lovers
  • Working Girls
  • One Hour with You
  • Timecrimes
  • 9
  • Bunker77
  • Of Human Hearts
  • We Believe in Dinosaurs
  • The Death of Dick Long
  • Heir Bear
  • The United States of America

See all 1,609

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more