Highest rated films

  • Luca

    ★★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • The Rescue

    ★★★★½

  • Jungle Cruise

    ★★★★

  • Far From the Tree

    ★★★★

  • Faya Dayi

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Lincoln

    ★★★★★

  • Warm Bodies

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • Kedi

    ★★★★★

  • Joe Versus the Volcano

    ★★★★★

  • Holiday

    ★★★★★

  • Cry Danger

    ★★★★★

  • A Damsel in Distress

    ★★★★★

  • Hairat

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,262 Films watched
  • 105.2 Average per month
  • 24.3 Average per week

Milestones

First Film

Miss Annie Rooney

Jan 1

Most Watched

Betty Boop and Grampy

3 times

The Bowery Boys Meet the Monsters

twice

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

twice

Cape Breton Island

twice

Bottles

twice

Last Film

Bustin' Loose

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Comedy
495 films
Drama
465 films
Documentary
224 films
Romance
194 films
Crime
157 films
Thriller
126 films
Animation
116 films
Music
107 films
Fantasy
87 films
Mystery
83 films
USA
980 films
UK
120 films
France
59 films
Canada
35 films
Germany
25 films
Japan
17 films
Spain
14 films
Australia
10 films
Netherlands
9 films
Belgium
8 films
English
1,159 films
French
75 films
Spanish
59 films
German
44 films
Italian
27 films
Japanese
19 films
Russian
16 films
Chinese
15 films
Latin
9 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 102 Added 147

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mike’s most liked review

Aquarius

Aquarius

★½

Woman who is surprised to learn that her friendly neighbor has been dead for two years is shocked that her new neighbors are not constantly concerned about possibly disturbing her. I also find it hard to respect a woman who calls her own daughter an idiot for speaking her mind,…

More reviews

Mike’s most liked list

Metropolis
All Quiet on the Western Front
City Lights

TCM's The Essentials - Films Included in the Book Series

The 104 films featured in the two volumes of The Essentials, the companion books to the TCM series. The first 52 films here are from the original 2016 book, the following 52 from 2020's volume 2.

More lists

Highs and lows

Highest Average

City of God
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Mary Chapin Carpenter: One Night Lonely

Films Mike watched in 2021

  • Bustin' Loose
  • Man on a Swing
  • Snake Eyes
  • The Strange Love of Martha Ivers
  • Delirious
  • Homo Sapiens
  • Gods and Monsters
  • Billy Rose's Jumbo
  • Heaven Help Us
  • Perpetual Planet: Heroes of the Oceans
  • Monte Carlo
  • Spider-Man: No Way Home
  • The Hurt Locker
  • Mickey One
  • Downhill
  • From Hell
  • Let Him Have It
  • To Die For
  • Czechoslovakia on Parade
  • The Big Sleep
  • The Gorilla
  • The Bowery Boys Meet the Monsters
  • David Cross: Oh Come On
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • The Last Godfather
  • Brian Posehn: Posehn 25x2
  • 8-Bit Christmas
  • La luna
  • Ciao Alberto
  • Luca
  • Nightmare Alley
  • A Night at the Opera
  • He Did and He Didn’t
  • Fatty and Mabel at the San Diego Exposition
  • Mabel and Fatty’s Married Life
  • Fatty and Mabel’s Simple Life
  • Just Don't Think I'll Scream
  • Hearts of the West
  • Show of Shows
  • Voyage of Time: The IMAX Experience
  • The Bones
  • Jeannette: The Childhood of Joan of Arc
  • Sweet Thing
  • Nanook of the North
  • Ringling Bros. Circus Parade
  • Runaway Train
  • Country Music
  • Berlin: Symphony of a Great City
  • On Golden Pond
  • The Wrong Way Out
  • The Night Holds Terror
  • Let's Dance
  • The Dragon Murder Case
  • West Side Story
  • Oscar Wilde
  • Rhythmitis
  • The Romance Of Robert Burns
  • Encanto
  • Far From the Tree
  • Faya Dayi
  • Hairat
  • Blue
  • 5th Ave Girl
  • Fools' Parade
  • So Evil My Love
  • C'mon C'mon
  • Cape Breton Island
  • The Emergency Case
  • Bottles
  • On Broadway
  • Westworld
  • Mary Chapin Carpenter: One Night Lonely
  • Secret Enemies
  • Murder by Death
  • Main Street Follies
  • Cleaning House
  • St. Helena and Its 'Man of Destiny'
  • Bring on the Girls
  • Benedetta
  • House of Women
  • We Who Are About to Die
  • Ladies They Talk About
  • Adventure
  • No Way to Treat a Lady
  • Quicksand
  • Zeroville
  • The Railway Children
  • Looking for His Murderer
  • Murder, My Sweet
  • Hips, Hips, Hooray!
  • Kelly the Second
  • Hill-Tillies
  • Backs to Nature
  • Lullaby of Broadway
  • Strictly Unreliable
  • My Dream Is Yours
  • Stalag 17
  • The Man Without a Past
  • Secondhand Lions
  • The Bear
  • Rosewater
  • Crazy Heart
  • The Garment Jungle
  • The Incident
  • Soup to Nuts
  • Belfast
  • Sunday In the Park With George
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Best Worst Thing That Ever Could Have Happened...
  • Sweeney Todd: Scenes from the Making of a Musical
  • Company
  • Sondheim: A Celebration at Carnegie Hall
  • Wake in Fright
  • Little Murders
  • Usher
  • After Hours
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • A Cat in Paris
  • Teddy the Rough Rider
  • Angel
  • Diamantino
  • Magic Boy
  • The Clock
  • Their Big Moment
  • Take a Giant Step
  • The Affairs of Martha
  • Sydney: 'Pride of Australia'
  • Sportsmen at Work
  • On the Edge
  • Picnic
  • Fragment of Seeking
  • Hidden
  • Play It Safe
  • Bad Bascomb
  • The Fallen Sparrow
  • Mrs. O'Malley and Mr. Malone
  • Voice of Freedom
  • WandaVision
  • Avalon
  • Closed for Storm
  • Native Son
  • George Town: 'Pride of Penang'
  • Panic
  • Live at Mister Kelly's
  • Power of Moths
  • Rock-a-Bye Baby
  • Eternals
  • Mrs. Parker and the Vicious Circle
  • Dust Be My Destiny
  • The Moonshine War
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Maggie Simpson in Playdate with Destiny
  • The Secret Six
  • Monsters, Inc.
  • Kitbull
  • Disney Presents Goofy in How to Stay at Home
  • Get a Horse!
  • Two Gods
  • Decasia
  • Feast
  • Get a Horse!
  • The Simpsons in Plusaversary
  • I Like Life a Lot
  • Ever Since Eve
  • Tim's Vermeer
  • Ron's Gone Wrong
  • The French Dispatch
  • Honky Tonk
  • Dancing Co-Ed
  • Made You Look: A True Story About Fake Art
  • Driven to Abstraction
  • The Price of Everything
  • The Nuisance
  • The Killer That Stalked New York
  • Dr. Kildare Goes Home
  • The Wall
  • Dive Bomber
  • Dr. Kildare's Strange Case
  • Ghostbusters
  • Broadway Musketeers
  • Cairo 'City of Contrast'
  • Dune
  • The Fall of the House of Usher
  • Hey, You!
  • Dolly Parton: 50 Years At The Opry
  • Home of the Brave
  • Kirikou and the Sorceress
  • American Dream
  • Pitch Perfect 3
  • Escapes
  • Don't Tell a Soul
  • The Wind in the Willows: The Musical
  • Diving Deep: The Life and Times of Mike deGruy
  • Moby Dick
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • *batteries not included
  • Last Night in Soho
  • Bound
  • Trumbo
  • The Extreme Adventures of Super Dave
  • Styx
  • Slumdog Millionaire
  • Josephine Baker: The Story of an Awakening
  • A Shot in the Dark

See all 1,262

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni
  • Mass

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more