Highest rated films

  • Moses Storm: Trash White

    ★★★★½

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    ★★★★

  • Gangubai Kathiawadi

    ★★★★

  • Heropanti 2

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • The House

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • The Ladykillers

    ★★★★★

  • Jammin' the Blues

    ★★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★½

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★½

  • Baby Face

    ★★★★½

  • The Twentieth Century

    ★★★★½

  • The House of Yes

    ★★★★½

  • The Bitter Stems

    ★★★★½

  • The Cats of Mirikitani

    ★★★★½

  • Paul F. Tompkins: Crying and Driving

    ★★★★½

  • Paradise for Three

    ★★★★½

  • Johnny Cash: A Night to Remember

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 405 Films watched
  • 81 Average per month
  • 19.3 Average per week

Milestones

First Film

Only Lovers Left Alive

Jan 1

Most Watched

The Mitchells vs. The Machines

3 times

Forky Asks a Question: What Is Love?

twice

Last Film

Masai Mara: The Big Hunt

May 24

Featured lists

2022 My Top Movies

Mike Myers

In creating this list, greater credence will be given to the actual…

  • Moses Storm: Trash White
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Gangubai Kathiawadi
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • Heropanti 2
  • Train Again
  • Everything Everywhere All at Once
  • The House
  • A Brilliant Curling Story
  • Dual
  • Turning Red
  • Dog
  • Why Ships Crash
  • Petite Maman
  • Belle
  • The Outfit
  • The Lost City
  • Jayeshbhai Jordaar
  • The Worst Person in the World

Genres, countries & languages

Drama
167 films
Comedy
136 films
Documentary
64 films
Romance
62 films
Crime
55 films
Music
42 films
Animation
40 films
Thriller
33 films
Mystery
27 films
History
21 films
USA
299 films
UK
42 films
France
21 films
Canada
12 films
Japan
9 films
Italy
8 films
Germany
7 films
India
5 films
Sweden
5 films
Australia
5 films
English
378 films
French
27 films
Italian
19 films
Spanish
16 films
German
12 films
Japanese
9 films
Hindi
5 films
Portuguese
4 films
Russian
4 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 47

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Mike’s most liked review

King of Jazz

King of Jazz

★★★★

First and foremost, this is probably the most Art Deco-iest film I've ever seen. The sets, the costumes, and the two-strip Technicolor are stunning, and while there are some tired vaudeville bits scattered about here, there are also some staggeringly imaginative moments. I loved Wilbur Hall's bit with the fiddle…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Beatles: Get Back - The Rooftop Concert
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Firestarter
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Curlers

Films Mike watched in 2022

  • Masai Mara: The Big Hunt
  • Florence Foster Jenkins
  • Firestarter
  • Peter & the Wolf
  • American Oz
  • Special When Lit
  • A Bundle of Blues
  • A Rhapsody in Black and Blue
  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • The Rising of the Moon
  • Why Ships Crash
  • Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life
  • The Jazz Ambassadors
  • The Iron Petticoat
  • Werewolves Within
  • Jayeshbhai Jordaar
  • The Early Bird Dood It!
  • Grand Central Murder
  • Jumbo
  • The Duke
  • Support the Girls
  • Blonde Fever
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Paradise for Three
  • Calm Yourself
  • Artie Shaw's Class in Swing
  • Jammin' the Blues
  • A Child Is Waiting
  • Black and Tan
  • Cab Calloway's Hi-De-Ho
  • Hoagy Carmichael
  • I Surrender Dear
  • Sing, Bing, Sing
  • St. Louis Blues
  • ABBA: The Movie
  • Barbarella
  • Before the Typhoon Comes
  • The Whaler Boy
  • The Cats of Mirikitani
  • Any Wednesday
  • Wild Oats
  • The Vanishing Virginian
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Petite Maman
  • The Hoodlum Saint
  • The Big Dog House
  • The Nice Guys
  • The Cat Rescuers
  • The Night Strangler
  • The Lost Leonardo
  • The Blue Lamp
  • The Mitfords: A Tale of Two Sisters
  • Scholastic England
  • Just My Luck
  • The Runaway Bus
  • Satchmo: The Life of Louis Armstrong
  • Heropanti 2
  • Going Places
  • Pompo the Cinephile
  • The Mitchells vs. The Machines
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Pushover
  • Emperor's Ghost Army
  • The Great Bank Robbery
  • Jesse Owens
  • Villain
  • Crashing the Movies
  • The Star
  • Land of the Mayas
  • Ice Climbers
  • Thelma & Louise
  • The Wings of the Dove
  • Frida
  • News of the World
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • I ♥ Huckabees
  • Island in the Sun
  • Glory
  • Lonesome Lenny
  • Bright Road
  • Asako I & II
  • The Brady Bunch Movie
  • Please Vote for Me
  • Thou Wast Mild and Lovely
  • The End
  • Office Space
  • Rambling Rose
  • Passion Fish
  • Magnificent Obsession
  • Never Let Me Go
  • Babes in the Woods
  • Hot Summer Night
  • Heat Lightning
  • Cause for Alarm!
  • Sondheim! The Birthday Concert
  • Walt Disney
  • Flowers and Trees
  • Steamboat Willie
  • Devil's Island
  • Glimpses of Peru
  • Innertube Antics
  • Arabian Tights
  • Elvis on Tour
  • Everything Everywhere All at Once
  • Big Hearted Herbert
  • Stateless
  • The Bitter Stems
  • Dual
  • Orchestra Wives
  • Super Hummingbirds
  • The Man Who Dared
  • Bobbie Jo and the Outlaw
  • The Falcon Out West
  • Gym College
  • The Hungry Wolf
  • Happily
  • Clash by Night
  • Baby Face
  • Pulp
  • The Woman in Red
  • Kid Galahad
  • Sex Madness Revealed
  • Broadway: The Golden Age, by the Legends Who Were There
  • You're a Good Sport, Charlie Brown
  • It's Flashbeagle, Charlie Brown
  • Micmacs
  • Life Is a Circus, Charlie Brown
  • Is This Goodbye, Charlie Brown?
  • Someday You'll Find Her, Charlie Brown
  • It's Magic, Charlie Brown
  • She's a Good Skate, Charlie Brown
  • You're the Greatest, Charlie Brown
  • I Love You Again
  • Love, Honor and Behave
  • The Outfit
  • Strikes and Spares
  • Morbius
  • Petticoat Larceny
  • Exotic Mexico
  • Hound Hunters
  • Rocky
  • Second Cousins Once Removed
  • Appalachian Spring
  • The Wild Life
  • Railroaders
  • The Romance of Transportation in Canada
  • Rocky Mountain Express
  • Roadgames
  • The Cincinnati Kid
  • The Doris Mary Anne Kappelhoff Special
  • Obsession
  • The Glass Bottom Boat
  • The Ox-Bow Incident
  • Mockery
  • Whirlybird
  • The Hick Chick
  • Infinite Storm
  • The Falcon in Hollywood
  • Lady Gangster
  • Respect the Law
  • Thieves Like Us
  • Warning Shot
  • Johnny Guitar
  • Train Again
  • Forbidden City, U.S.A.
  • Somewhere in the Night
  • Sydney White
  • Stuffed
  • Johnny Suede
  • Beat Girl
  • How to Succeed in Business Without Really Trying
  • The Lost City
  • Support Your Local Gunfighter
  • The High Cost of Loving
  • House of Strangers
  • Being the Ricardos
  • Don't Look Up
  • King Richard
  • The Power of the Dog
  • White Afro
  • Johnny Cash: A Night to Remember
  • Alice
  • Knock on Any Door
  • Murder on a Honeymoon
  • Tension
  • Five Golden Hours
  • Cyrano
  • Body and Soul
  • You Can't Get Away with Murder
  • An Evening Alone
  • The Blue Gardenia
  • Radhe Shyam
  • Rumble on the Docks
  • Four Boys and a Gun
  • Creepshow
  • The Cockeyed Miracle
  • Walk a Crooked Mile
  • The Cheap Detective
  • Forky Asks a Question: What Is Love?
  • Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis
  • 22 vs. Earth
  • Forky Asks a Question: What Is Love?
  • Turning Red
  • Good Bad Boys

See all 405

World map

Highly rated films Mike is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • RRR
  • The Northman
  • Triangle of Sadness
  • Taylor Tomlinson: Look at You

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more