Sort by

Jo has logged 28 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Edit this entry  
24
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Molly: An American Girl on the Home Front

Molly: An American Girl on the Home Front

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Samantha: An American Girl Holiday

Samantha: An American Girl Holiday

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Maneater!

Maneater!

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry