RSS feed for Flicks

Flicks has logged 60 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Edit this entry  
21
Underwater

Underwater

2020
×
Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
Edit this entry  
15
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gringo

Gringo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Dairy Tale

A Dairy Tale

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Knight for a Day

A Knight for a Day

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives!

Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stitch! The Movie

Stitch! The Movie

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pete's Dragon

Pete's Dragon

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin and the King of Thieves

Aladdin and the King of Thieves

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Return of Jafar

The Return of Jafar

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Daughter

Daughter

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memorable

Memorable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rio

Rio

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry