RSS feed for Flicks
  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog

    ★★★½

    Flicks With Friends, spoiler-free, 2 (ish) minute, movie review – Sonic The Hedgehog

    vimeo.com/393011289

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    Flicks With Friends, spoiler-free, 2 (ish) minute, movie review – Birds of Prey & The Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn

    vimeo.com/393004252

  • The Old Man & the Gun

    The Old Man & the Gun

    ★★★½

    Flicks With Friends, spoiler-free, 2 (ish) minute, movie review – The Old Man & The Gun

    vimeo.com/392987281

  • The Count of Monte Cristo

    The Count of Monte Cristo

    ★★★★★

    One of the greatest adventure novels of all time is turned into a super satisfying slow-burn revenge thriller by Kevin Reynolds and a great supporting cast. If there's a week that goes by where I don't quote one of the MANY great lines given to Luiz Guzman's Jacopo, (or Ed Harris, or Michael Wincott) something is very wrong.

  • Signs

    Signs

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Sure, M. Night gets a lot of crap now, but cast your mind back to this brilliant take on faith, fear, and foreshadowing.

    Right from the opening moment, the score screams at us with an unrelenting pace, while the title card comes up in 70-foot tall letters that loom over the audience, pushing them back into their theater seats and setting them on edge from the get-go. We are off-balance and supposed to be.

    And as the alien invasion (or…

  • Equilibrium

    Equilibrium

    ★★★★

    It's easy to want to compare this to The Matrix as it asks some of the same questions. (And of course, visually, it has guys in black trenchcoats firing insane numbers of bullets while martial arts fighting.)

    But that does it a disservice since the core sci-fi concepts at work here are not the same, and it serves up some heavy, thought-provoking 1984 stuff with a side order of Gun-Fu.

  • Confessions of a Dangerous Mind

    Confessions of a Dangerous Mind

    ★★★★

    This was the moment I knew Sam Rockwell was someone to keep an eye on.

    This movie is genius and bonkers and uneven and messy and I love it.

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The evolution of the Superhero genre took another forward mutation this year with Spider-Man. I never in a million years thought this film was going to work. I remember the Spidey of my youth, that "wall-crawling" television series.

    Sure, there's an abundance of cheese, this is a Rami film after all.

    But by god, if he didn't make him fly.

    Willem Dafoe is so over the top he's nearly in orbit, but watch the exchange between him and the Goblin…

  • Adaptation.

    Adaptation.

    ★★★★

    This hit WAY too close to home, as this entire movie (and most of my life) can be summed up with this exchange, happening in Charlie's head (brilliantly played by Nicholas Cage) as he sits at his typewriter trying to write:

    “To begin... To begin... How to start?

    I'm hungry.
    I should get coffee. Coffee would help me think.

    Maybe I should write something first, then reward myself with coffee.
    Coffee and a muffin.

    Okay, so I need to establish the themes.

    Maybe a banana-nut. That's a good muffin.”

  • Catch Me If You Can

    Catch Me If You Can

    ★★★★

    An absolutely incredible true story, told as only Spielberg can. It may run just a bit too long, and be just a bit light on the actual mechanics of HOW some of Abagnale's scams worked, but both Tom Hanks and Leonardo Decaprio are mesmerizing.

  • Unknown

    Unknown

    ★★★

    Not bad. I wanted Taken, I got a slow, dramatic version of The Bourne Identity.

  • The Wolverine

    The Wolverine

    ★★★½

    An enjoyable, emotional look into one of Wolverine's darker chapters, it marries good character development with great action scenes and successfully implants them into the X-verse.