Highest rated films

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • DC Showcase: Death

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Star Trek Beyond

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • The Road to El Dorado

    ★★★★★

  • Paperman

    ★★★★★

  • Rent

    ★★★★★

  • Bedknobs and Broomsticks

    ★★★★★

  • Presto

    ★★★★★

  • Mickey's Christmas Carol

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 439 Films watched
  • 36.6 Average per month
  • 8.4 Average per week

Milestones

First Film

The Mule

Jan 7

Most Watched

Avengers: Endgame

3 times

The Year Without a Santa Claus

twice

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Pluto's Christmas Tree

twice

Knives Out

twice

Last Film

The Aeronauts

Dec 30

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Animation
191 films
Comedy
159 films
Family
158 films
Adventure
124 films
Action
110 films
Fantasy
85 films
Drama
77 films
Sci Fi
77 films
Thriller
57 films
Romance
33 films
USA
404 films
UK
50 films
Canada
14 films
France
11 films
Japan
10 films
China
9 films
Germany
9 films
Australia
6 films
Ireland
4 films
Spain
4 films
English
433 films
Spanish
37 films
French
28 films
German
17 films
Japanese
14 films
Italian
11 films
Russian
11 films
Latin
7 films
Arabic
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 51 Added 176

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Flicks’s most liked review

Murder 101

★★★★

Successful mystery and true-crime writer Professor Charles Lattimore (Pierce Brosnan) assigns his English class to plan the perfect murder. But after he is tricked into a romantic rendezvous with an ambitious student, someone strangles her and leaves him without an alibi.

What follows is a cat and mouse hunt as…

More reviews

Flicks’s most liked list

Friday Night Flicks

Friday Night Flicks is a relatively new tradition of rotating choice of a film to watch with a few select friends on Friday night. They tend to be "Midnight Movie" style campy action or 80s flicks, but we run the gambit of "You haven't seen that?!?" as well.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Replicas
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Midnight at Madame Tussaud's

Films Flicks watched in 2019

  • The Aeronauts
  • Doctor Sleep
  • The Boat That Rocked
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • 21 Bridges
  • Jumanji
  • A Bug's Life
  • Always Be My Maybe
  • DC Showcase: Death
  • DC Showcase: Sgt. Rock
  • Batman: Hush
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • A Christmas Story
  • Christmas Eve on Sesame Street
  • Noelle
  • The Knight Before Christmas
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • Corn Chips
  • Yodelberg
  • Mickey's Christmas Carol
  • Dave Made a Maze
  • Anastasia
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Year Without a Santa Claus
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: A Musical Journey
  • Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Rescue Dog
  • Chip an' Dale
  • Donald's Golf Game
  • Magician Mickey
  • Love Actually
  • How to Fish
  • Beezy Bear
  • Mickey's Birthday Party
  • Batman Returns
  • Dark Waters
  • Troops
  • Bambi Meets Godzilla
  • The Year Without a Santa Claus
  • 1941
  • Minion Scouts
  • Super Gidget
  • The Secret Life of Pets
  • Solo: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Ford v Ferrari
  • Clone Wars: Bridging the Saga
  • Mickey's Trailer
  • Hawaiian Holiday
  • Lend a Paw
  • Pluto's Christmas Tree
  • Steamboat Willie
  • Frosty the Snowman
  • Knives Out
  • Robin Hood
  • Eddie and the Cruisers
  • Klaus
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Pinocchio's Christmas
  • Lethal Weapon
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer
  • Knives Out
  • The Iron Giant
  • Booksmart
  • Doctor Who: The Macra Terror
  • Rambo
  • Frozen II
  • Frozen
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Clone Wars: Connecting the Dots
  • One Hundred and One Dalmatians
  • The Guard
  • Jesse Stone: Death in Paradise
  • Jojo Rabbit
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Lava
  • Lady and the Tramp
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Midway
  • Charlie's Angels
  • The Good Liar
  • Gremlins
  • The Simpsons Movie
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Terminator Genisys
  • Maleficent
  • Hero at Large
  • Eye in the Sky
  • Hail, Caesar!
  • Terminator: Dark Fate
  • Terminator 2: Judgment Day
  • At the Drive-In
  • The Terminator
  • The Hustle
  • Dumbo
  • Hotel Mumbai
  • 6 Days
  • Constantine: City of Demons - The Movie
  • The Current War
  • Island of Lost Souls
  • Bolt
  • John Henry
  • Zombieland: Double Tap
  • Black and Blue
  • Doc Hollywood
  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans
  • I, Monster
  • Afraid of the Dark
  • The Addams Family
  • Ghostbusters II
  • Replicas
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Zombieland
  • Official Secrets
  • Rambo III
  • Midnight at Madame Tussaud's
  • Gemini Man
  • Patient Zero
  • Addams Family Values
  • The Addams Family
  • The Many Adventures of Winnie the Pooh
  • The Omen
  • Dracula
  • The Bride of Frankenstein
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Jexi
  • Young Frankenstein
  • Fright Night
  • Frankenstein
  • Corpse Bride
  • The Airzone Solution
  • Jesse Stone: Night Passage
  • Coraline
  • Rambo: First Blood Part II
  • Doctor Who: Mission to the Unknown
  • The Lair of the White Worm
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Joker
  • Bedknobs and Broomsticks
  • Kiki's Delivery Service
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Midnight Madness
  • ParaNorman
  • Downton Abbey
  • First Blood
  • The Nightmare Before Christmas
  • Frankenweenie
  • The Fall
  • The House That Dripped Blood
  • Speed Racer
  • Attack the Block
  • Abominable
  • The Ghoul
  • When Marnie Was There
  • Stone Cold
  • On the Basis of Sex
  • Blue Cat Blues
  • Touché, Pussy Cat!
  • The Flying Sorceress
  • Pecos Pest
  • Designs on Jerry
  • Mice Follies
  • Ad Astra
  • Anaconda
  • It Chapter Two
  • It
  • Casper
  • 28 Days Later
  • Rise of the Guardians
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Ready or Not
  • What We Do in the Shadows
  • Angel Has Fallen
  • Batman: Year One
  • La Luna
  • Time Travel Mater
  • Air Mater
  • Day & Night
  • George & A.J.
  • Night of the Living Carrots
  • The Ghost of Lord Farquaad
  • The Pig Who Cried Werewolf
  • The Vault of Horror
  • Dug's Special Mission
  • Partly Cloudy
  • BURN·E
  • Presto
  • Your Friend the Rat
  • Baby Butch
  • Two Little Indians
  • Johann Mouse
  • Smitten Kitten
  • The Two Mouseketeers
  • The Flying Cat
  • Jerry's Cousin

See all 439

World Map

Highly rated films Flicks is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • The Lighthouse

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more