Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • The Call of the Wild

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • Dolittle

    ★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★★

  • Bedknobs and Broomsticks

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Hair Love

    ★★★★½

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★½

  • Pete's Dragon

    ★★★★½

  • Kelly's Heroes

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • The Day After Tomorrow

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 66 Films watched
  • 33 Average per month
  • 7.3 Average per week

Milestones

First Film

The Rescuers

Jan 1

Last Film

The Hunt for Red October

Feb 26

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Animation
26 films
Comedy
26 films
Family
24 films
Adventure
22 films
Drama
21 films
Fantasy
16 films
Action
12 films
Thriller
11 films
Crime
8 films
Sci Fi
7 films
USA
57 films
UK
8 films
France
3 films
New Zealand
2 films
Germany
1 film
Australia
1 film
Poland
1 film
Japan
1 film
Canada
1 film
English
62 films
French
10 films
Spanish
6 films
German
5 films
Italian
2 films
Chinese
2 films
Dutch
1 film
Arabic
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 57

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Flicks’s most liked review

Signs

★★★★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Sure, M. Night gets a lot of crap now, but cast your mind back to this brilliant take on faith, fear, and foreshadowing.

Right from the opening moment, the score screams at us with an unrelenting pace, while the title card comes up in 70-foot tall letters that loom over…

More reviews

Flicks’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

A Dairy Tale
Average weighted rating:

2.8

Films Flicks watched in 2020

  • The Hunt for Red October
  • Time After Time
  • Togo
  • One Hundred and One Dalmatians
  • The Call of the Wild
  • They Shall Not Grow Old
  • Underwater
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Old Man & the Gun
  • Sleeping Beauty
  • The Lego Movie
  • The Little Mermaid
  • Sonic the Hedgehog
  • Gringo
  • The Arrival of a Train at La Ciotat
  • Bedknobs and Broomsticks
  • The Gentlemen
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • I Am Sam
  • The Pink Panther Strikes Again
  • Bad Boys for Life
  • A Dairy Tale
  • Home on the Range
  • A Knight for a Day
  • The Sword in the Stone
  • Bird Box
  • The Irishman
  • The Day After Tomorrow
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Forky Asks a Question: What Is a Friend?
  • Forky Asks a Question: What Is Money?
  • Treasure Planet
  • Dolittle
  • Doctor Dolittle
  • Blinded by the Light
  • Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives!
  • Stitch! The Movie
  • Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch
  • Parasite
  • Tank Girl
  • Lilo & Stitch
  • High Life
  • James and the Giant Peach
  • Pete's Dragon
  • 1917
  • The Peanut Butter Falcon
  • Kelly's Heroes
  • Aladdin and the King of Thieves
  • The Return of Jafar
  • Little Women
  • The Sun Is Also a Star
  • The Beastmaster
  • Uncut Gems
  • Daughter
  • Memorable
  • Rio
  • The Adventures of Tintin
  • Marriage Story
  • Hair Love
  • Cats
  • Wonder Woman: Bloodlines
  • Spies in Disguise
  • The Rescuers Down Under
  • Jesse Stone: Sea Change
  • Jumanji: The Next Level
  • The Rescuers

World Map

Highly rated films Flicks is yet to see

  • Minari
  • Dick Johnson Is Dead
  • Boys State
  • Road to Roma
  • Nine Days
  • Promising Young Woman
  • The Father
  • Palm Springs

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more