RSS feed for flimflamfilms
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Being There

Being There

1979
×
★★½
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read prior review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★½
Edit this entry  
05
Wild Things

Wild Things

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★
Edit this entry  
20
Cube

Cube

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
La flor

La flor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La flor

La flor

2018
×
Read the review Edit this entry