RSS feed for flimflamfilms

flimflamfilms has logged 435 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read prior review Edit this entry  
27
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Woman Is the Future of Man

Woman Is the Future of Man

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
The Work

The Work

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Talking Cat!?!

A Talking Cat!?!

2013
×
½
Edit this entry  
15
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
½
Edit this entry  
15
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
Landline

Landline

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Whose Streets?

Whose Streets?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Dark Night

Dark Night

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Assignment

The Assignment

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Edit this entry