RSS feed for flimflamfilms

flimflamfilms has logged 570 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mid90s

Mid90s

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Spanglish

Spanglish

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Anger Management

Anger Management

2003
×
★½
Edit this entry  
28
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Maverick

Maverick

1994
×
★★½
Edit this entry  
24
Roma

Roma

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gehenna: Where Death Lives

Gehenna: Where Death Lives

2016
×
★½
Edit this entry  
16
Border

Border

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Pottersville

Pottersville

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Leprechaun 4: In Space

Leprechaun 4: In Space

1996
×
½
Edit this entry  
06
21 Years: Richard Linklater

21 Years: Richard Linklater

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Edit this entry  
02
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love Actually

Love Actually

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
29
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry