RSS feed for flimflamfilms

flimflamfilms has logged 267 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★½
Edit this entry  
10
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
Read the review Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★½
Edit this entry  
02
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★
Edit this entry  
28
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★
Edit this entry  
28
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★
Edit this entry  
27
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★
Edit this entry  
21
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★★½
Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry