RSS feed for flimflamfilms

flimflamfilms has logged 280 entries for films rated ★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Underneath

The Underneath

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
How to Tie a Tie

How to Tie a Tie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Katzelmacher

Katzelmacher

1969
×
★★★½
Edit this entry  
08
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★½
Edit this entry