RSS feed for Flimmykins
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★½
Edit this entry  
14
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Filth

Filth

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry