Sort by

nina✞ has logged 117 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Singing Nun

The Singing Nun

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Raven

The Raven

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Kabhi Khushi Kabhie Gham

Kabhi Khushi Kabhie Gham

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Edit this entry  
14
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★
Edit this entry  
03
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Battleship

Battleship

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry