RSS feed for Flo

Flo has logged 94 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
Edit this entry  
16
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
07
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

Let It Fall: Los Angeles 1982-1992

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Papillon

Papillon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Detroit

Detroit

2017
×
★★
Edit this entry  
19
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Valley of Elah

In the Valley of Elah

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
LA 92

LA 92

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sword of the Stranger

Sword of the Stranger

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Called Him Morgan

I Called Him Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wizard of Lies

The Wizard of Lies

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Denial

Denial

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★
Read the review Edit this entry