RSS feed for Flo

Flo has logged 269 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
After

After

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Beach

The Beach

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sommersby

Sommersby

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Border

Border

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Cold War

Cold War

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Makioka Sisters

The Makioka Sisters

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Private School

Private School

1983
×
★★
Read the review Edit this entry