RSS feed for Flo

Flo has logged 68 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tigerland

Tigerland

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under Fire

Under Fire

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of Ghosts

City of Ghosts

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
War Machine

War Machine

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A War

A War

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Macbeth

Macbeth

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Edit this entry  
09
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
'71

'71

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
15
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Edit this entry  
11
Last Days in Vietnam

Last Days in Vietnam

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Virunga

Virunga

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
The Kill Team

The Kill Team

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fort Bliss

Fort Bliss

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry