Sort by

Steve has logged 296 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Underworld

Underworld

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Boy

The Boy

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
19
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jane Austen's Mafia!

Jane Austen's Mafia!

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mercy

Mercy

2016
×
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman

Batman

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Timecop

Timecop

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Incarnate

Incarnate

2016
×
★½
Edit this entry  
04
Intruder

Intruder

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
½
Read prior review Edit this entry  
29
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Jim Henson's Turkey Hollow

Jim Henson's Turkey Hollow

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Keanu

Keanu

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Trespass

Trespass

1992
×
★½
Read the review Edit this entry