Sort by

flomei has logged 147 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mother

Mother

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chess Fever

Chess Fever

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Antrum

Antrum

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kinky Boots

Kinky Boots

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry