Sort by

flomei has logged 27 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Flipped

Flipped

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adventures in Public School

Adventures in Public School

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry