Highest rated films

  • Baby Driver

    ★★★½

  • The Lego Batman Movie

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Millennium Actress

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★½

  • Office Space

    ★★★★½

  • 5 Centimeters per Second

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 91 Films logged
  • 7.6 Average per month
  • 1.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Avatar

Jan 22

Last Film

Frozen

Dec 27

Diary Milestones

Arrival
50th Mar 25

Most Watched

Frozen

twice

Dunkirk

twice

The Lego Movie

twice

Genres, countries & languages

Adventure
39 films
Family
38 films
Animation
36 films
Comedy
34 films
Drama
27 films
Fantasy
22 films
Action
21 films
Sci Fi
15 films
Crime
12 films
Thriller
11 films
USA
78 films
UK
16 films
Japan
8 films
New Zealand
4 films
Germany
4 films
France
4 films
Australia
3 films
Denmark
3 films
Netherlands
2 films
Iran
1 film
English
80 films
Japanese
7 films
French
2 films
German
2 films
Romance
Average 4.33
Drama
Average 3.87
Mystery
Average 3.75
War
Average 3.75
Sci Fi
Average 3.67
Crime
Average 3.58
Action
Average 3.55
Thriller
Average 3.50
Adventure
Average 3.41
Animation
Average 3.37
Japan
Average 4.38
USA
Average 3.38
France
Average 3.38
UK
Average 3.34
New Zealand
Average 3.25
Germany
Average 2.50
Japanese
Average 4.36
English
Average 3.37

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 69

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Alvin and the Chipmunks
Average weighted rating:

2.5

Most popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Das Alien Insekt

Rated higher than average Patron

5 Centimeters per Second

★★★★½ vs 3.54

TRON: Legacy

★★★★ vs 3.13

Millennium Actress

★★★★★ vs 4.22

Office Space

★★★★½ vs 3.73

Finding Dory

★★★★ vs 3.24

Scott Pilgrim vs. the World

★★★★½ vs 3.87

Rated lower than average Patron

Cloudy with a Chance of Meatballs

½ vs 3.34

Snowden

vs 3.23

A Clockwork Orange

★★ vs 4.13

Bolt

vs 3.04

The Simpsons Movie

★½ vs 3.43

Charlotte's Web

vs 2.78

Films Florian watched in 2017

  • Frozen
  • Dunkirk
  • The Emperor's New Groove
  • Frozen
  • Dunkirk
  • App: The Human Story
  • Baby Driver
  • The Good Dinosaur
  • Se7en
  • Perfect Blue
  • Das Alien Insekt
  • Good Will Hunting
  • GoodFellas
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Shining
  • The Lego Movie
  • The Incredibles
  • Office Space
  • Shrek 2
  • Mulan
  • The Lego Batman Movie
  • Shrek
  • A Clockwork Orange
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Adventures of Tintin
  • Metropolis
  • Schindler's List
  • The Shawshank Redemption
  • The Simpsons Movie
  • Spirited Away
  • Citizen Kane
  • The Godfather: Part III
  • The Interview
  • Back to the Future Part II
  • The Breakfast Club
  • The Land Before Time
  • Life of Brian
  • Gladiator
  • The Big Lebowski
  • Pulp Fiction
  • Snowden
  • Arrival
  • The Godfather: Part II
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Bolt
  • My Neighbor Totoro
  • Wayne's World
  • Home Alone
  • Kung Fu Panda
  • TRON: Legacy
  • Cars
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Aladdin
  • The Truman Show
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Finding Nemo
  • Jaws
  • Return of the Jedi
  • The Lego Movie
  • The Lion King
  • Gone Girl
  • The Matrix
  • Star Wars
  • Finding Dory
  • Zootopia
  • The Dark Knight
  • Bean
  • Charlotte's Web
  • Alvin and the Chipmunks
  • Castle in the Sky
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Pinocchio
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • 5 Centimeters per Second
  • Spaceballs
  • Kirikou and the Sorceress
  • Ratatouille
  • Inside Out
  • The Godfather
  • Forrest Gump
  • The Empire Strikes Back
  • Interstellar
  • F for Fake
  • Paprika
  • Millennium Actress
  • Gravity
  • Avatar

World map

Highly rated films Florian is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • A Taxi Driver
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more