Highest rated films

  • Game Night

    ★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Contact

    ★★★★★

  • Millennium Actress

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Paddington

    ★★★★½

  • Loving Vincent

    ★★★★½

  • 5 Centimeters per Second

    ★★★★½

  • The Vietnam War

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Last Jedi

Jan 5

Last Film

The Lord of the Rings: The Two Towers

Dec 31

Diary Milestones

The Iron Giant
50th Oct 14

Most Watched

Princess Mononoke

3 times

Wolf Children

twice

Hot Fuzz

twice

Genres, countries & languages

Adventure
29 films
Drama
23 films
Animation
22 films
Comedy
21 films
Action
20 films
Sci Fi
18 films
Family
16 films
Fantasy
15 films
Romance
12 films
Thriller
7 films
USA
51 films
UK
15 films
Japan
10 films
France
7 films
New Zealand
3 films
Germany
2 films
Italy
2 films
Hong Kong
1 film
Canada
1 film
Brazil
1 film
English
56 films
Japanese
10 films
Italian
1 film
Mystery
Average 4.17
Drama
Average 3.96
Animation
Average 3.80
Horror
Average 3.75
Fantasy
Average 3.70
Crime
Average 3.70
Romance
Average 3.67
Family
Average 3.66
Thriller
Average 3.57
Adventure
Average 3.50
Japan
Average 4.20
France
Average 4.07
UK
Average 3.63
USA
Average 3.55
Japanese
Average 4.20
English
Average 3.54

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 32 Added 35

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Cinema Paradiso
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.7

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

TimeScapes

Rated higher than average Patron

Contact

★★★★★ vs 3.77

5 Centimeters per Second

★★★★½ vs 3.55

Paddington 2

★★★★★ vs 4.18

WALL·E

★★★★★ vs 4.18

Millennium Actress

★★★★★ vs 4.21

Paddington

★★★★½ vs 3.80

Rated lower than average Patron

Hercules

★★ vs 3.75

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

★★½ vs 3.74

The Iron Giant

★★★ vs 4.24

Ratatouille

★★★ vs 4.19

The World's End

★★½ vs 3.62

Blade Runner

★★★ vs 4.10

Films Florian watched in 2018

  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Die Hard
  • Psycho
  • The Nightmare Before Christmas
  • Titanic
  • Moneyball
  • 2001: A Space Odyssey
  • Idiocracy
  • 5 Centimeters per Second
  • The Grand Budapest Hotel
  • Brave
  • TimeScapes
  • The Terminator
  • Johnny English
  • The Silence of the Lambs
  • Call Me by Your Name
  • The Iron Giant
  • Blade Runner 2049
  • Wolf Children
  • Rushmore
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Contact
  • Wolf Children
  • Voices of a Distant Star
  • Your Name.
  • The Hateful Eight
  • The World's End
  • Hot Fuzz
  • Hot Fuzz
  • Game Night
  • Princess Mononoke
  • Shaun of the Dead
  • Princess Mononoke
  • Princess Mononoke
  • Millennium Actress
  • Ratatouille
  • Cars
  • How to Train Your Dragon
  • The Vietnam War
  • Pocahontas
  • WALL·E
  • Hercules
  • Ghost in the Shell
  • Paddington 2
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Loving Vincent
  • Get Out
  • Blade Runner
  • Life of Brian
  • Fantastic Mr. Fox
  • Cinema Paradiso
  • Coco
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Fight Club
  • The Big Sick
  • Catch Me If You Can
  • Mission: Impossible
  • The Amazing Spider-Man
  • Paddington
  • Wonder Woman
  • When Harry Met Sally...
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
  • Star Wars: The Last Jedi

World map

Highly rated films Florian is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Phantom Thread
  • Capernaum
  • Roma
  • Blindspotting
  • The Wolf House

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more