Highest rated films

  • Klaus

    ★★★

  • Iris: A Space Opera by Justice

    ★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Victoria

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Munich

    ★★★★

  • All About Me

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Alien

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 36 Films logged
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Lord of the Rings: The Return of the King

Jan 2

Last Film

The Grand Budapest Hotel

Dec 31

Genres, countries & languages

Animation
14 films
Comedy
12 films
Sci Fi
12 films
Adventure
12 films
Action
11 films
Drama
10 films
Family
8 films
Thriller
8 films
Fantasy
5 films
Crime
4 films
USA
31 films
UK
6 films
France
4 films
Germany
4 films
Canada
2 films
Australia
2 films
New Zealand
2 films
India
1 film
Japan
1 film
Denmark
1 film
English
33 films
German
2 films
Japanese
1 film
Crime
Average 4.12
Thriller
Average 3.88
Drama
Average 3.75
Action
Average 3.64
Sci Fi
Average 3.50
Fantasy
Average 3.40
Comedy
Average 3.38
Adventure
Average 3.29
Animation
Average 3.15
Family
Average 3.00
Germany
Average 4.00
UK
Average 3.92
USA
Average 3.54
France
Average 3.50
English
Average 3.50

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 28

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Ralph Breaks the Internet
Average weighted rating:

2.9

Most popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

TimeScapes

Rated higher than average Patron

Victoria

★★★★★ vs 3.92

Inception

★★★★★ vs 4.19

Magnolia

★★★★★ vs 4.22

All About Me

★★★★ vs 3.56

Eighth Grade

★★★★ vs 3.80

Munich

★★★★ vs 3.80

Rated lower than average Patron

Avengers: Infinity War

★★½ vs 3.95

The Lego Ninjago Movie

★½ vs 2.92

Inglourious Basterds

★★★ vs 4.34

Treasure Planet

★★½ vs 3.81

Klaus

★★★ vs 4.12

Spider-Man: Into the Spider-Verse

★★★½ vs 4.43

Films Florian watched in 2019

  • The Grand Budapest Hotel
  • Klaus
  • Ralph Breaks the Internet
  • Wreck-It Ralph
  • The Sword in the Stone
  • Casino Royale
  • Alien
  • The Great Gatsby
  • Inglourious Basterds
  • Vertigo
  • Iris: A Space Opera by Justice
  • Ghost in the Shell
  • TimeScapes
  • All About Me
  • Zodiac
  • Inception
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Life of Pi
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Munich
  • Futurama: Into the Wild Green Yonder
  • Futurama: Bender's Game
  • Futurama: The Beast with a Billion Backs
  • Futurama: Bender's Big Score
  • The Lego Ninjago Movie
  • Eighth Grade
  • Hot Fuzz
  • Magnolia
  • Victoria
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Incredibles 2
  • Treasure Planet
  • Fantasia
  • Avengers: Infinity War
  • The Lord of the Rings: The Return of the King

World map

Highly rated films Florian is yet to see

  • So Long, My Son
  • Kumbalangi Nights
  • And Then We Danced
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Farewell
  • Pain and Glory
  • House of Hummingbird
  • The Lighthouse

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more