Highest rated films

  • Dune

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • The Avengers

    ★★★½

  • Thor

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • The Emperor's New Groove

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 51 Films logged
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Diana: In Her Own Words

Jan 5

Last Film

Portrait of a Lady on Fire

Dec 29

Diary Milestones

Dune
50th Dec 27

Most Watched

Dune

3 times

Groundhog Day

twice

Bo Burnham: Inside

twice

Genres, countries & languages

Adventure
25 films
Action
22 films
Sci Fi
22 films
Comedy
17 films
Drama
15 films
Fantasy
9 films
Animation
7 films
Family
6 films
Documentary
5 films
Romance
4 films
USA
47 films
UK
4 films
France
2 films
Germany
1 film
Spain
1 film
Canada
1 film
China
1 film
Hong Kong
1 film
India
1 film
Chile
1 film
English
49 films
French
1 film
German
1 film
Romance
Average 3.88
Drama
Average 3.73
Family
Average 3.67
Fantasy
Average 3.61
Animation
Average 3.57
Comedy
Average 3.56
Sci Fi
Average 3.32
Adventure
Average 3.26
Documentary
Average 3.12
Action
Average 2.95
USA
Average 3.38
UK
Average 3.00
English
Average 3.35

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 26

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Nathan for You: Finding Frances
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Thor: The Dark World
Average weighted rating:

2.2

Most popular

Dune
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Underplayed
Average weighted rating:

3.5

Rated higher than average Patron

Dune

★★★★★ vs 3.89

Don't Look Up

★★★★ vs 3.01

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

★★★★½ vs 3.59

Bo Burnham: Inside

★★★★★ vs 4.20

Thor

★★★½ vs 2.78

Guardians of the Galaxy Vol. 2

★★★★ vs 3.50

Rated lower than average Patron

Captain America: The First Avenger

★½ vs 3.26

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

★★ vs 3.73

Captain America: Civil War

★★ vs 3.57

Diana: In Her Own Words

★★½ vs 3.93

Saving Private Ryan

★★★ vs 4.23

The Dark Knight Rises

★★½ vs 3.73

Films Florian watched in 2021

  • Portrait of a Lady on Fire
  • Dune
  • Don't Look Up
  • Spider-Man
  • Black Panther
  • Thor: Ragnarok
  • Spider-Man: Homecoming
  • Dune
  • Dune
  • Underplayed
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • 1917
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • The Incredible Hulk
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Captain America: The First Avenger
  • Thor
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Looney Tunes: Back in Action
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Groundhog Day
  • Manitou's Shoe
  • Luca
  • Blazing Saddles
  • The Emperor's New Groove
  • Framing Britney Spears
  • The Little Mermaid
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Dark Knight Rises
  • Jackie
  • Eighth Grade
  • Bo Burnham: Inside
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Bo Burnham: Inside
  • Saving Private Ryan
  • Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension
  • Groundhog Day
  • The Social Dilemma
  • Aliens
  • There Will Be Blood
  • Soul
  • Diana: In Her Own Words

World map

Highly rated films Florian is yet to see

  • Gintama: The Very Final
  • Revue Starlight: The Movie
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Drive My Car
  • Quo Vadis, Aida?
  • The Worst Person in the World
  • C'mon C'mon
  • Petite Maman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more