Sort by

florixn has logged 234 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Jackal

The Jackal

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Going Steady

Going Steady

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stay

Stay

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marmaduke

Marmaduke

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry