RSS feed for Nelima

Nelima has logged 107 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★½
Edit this entry  
26
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
Edit this entry  
23
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
Edit this entry  
11
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Transmodernity

Transmodernity

×
★★★★
Edit this entry  
05
Zingerle

Zingerle

×
Edit this entry  
04
Rescue the Fire

Rescue the Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
In Search...

In Search...

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Final Land

The Final Land

2019
×
Edit this entry  
02
Relativity

Relativity

2019
×
Edit this entry  
01
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Die Kandidaten

Die Kandidaten

2018
×
Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★½
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
Edit this entry  
28
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★½
Edit this entry  
23
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Edit this entry