RSS feed for Miguel

Miguel has logged 162 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
9

9

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
9

9

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hospitality

Hospitality

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Leguizamo's Latin History for Morons

John Leguizamo's Latin History for Morons

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Destino

Destino

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In Darkness

In Darkness

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frank

Frank

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lemon

Lemon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Most Likely to Murder

Most Likely to Murder

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Flower

Flower

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edi

Edi

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★
Read the review Edit this entry