Sort by

Nathaniel Hendricks has logged 193 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
Read prior review Edit this entry  
22
Strange Cargo

Strange Cargo

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Motern Media Christmas Special

Motern Media Christmas Special

2017
×
Edit this entry  
17
Karel Zeman: Adventurer in Film

Karel Zeman: Adventurer in Film

2015
×
Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jonathan Demme Presents Made In Texas

Jonathan Demme Presents Made In Texas

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The President's Analyst

The President's Analyst

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Druids Druids Everywhere

Druids Druids Everywhere

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Midnight Hour

The Midnight Hour

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla

Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla

1952
×
Read the review Edit this entry