flyingpanda88 has logged 166 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Edit this entry  
14
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★★
Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
10
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
09
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
07
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
03
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
½
Edit this entry  
30
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★
Edit this entry  
30
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Property Is No Longer a Theft

Property Is No Longer a Theft

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Edit this entry  
20
The Working Class Goes to Heaven

The Working Class Goes to Heaven

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★½
Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Edit this entry  
09
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★
Edit this entry  
04
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
29
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
27
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
20
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wild One

The Wild One

1953
×
★★★½
Edit this entry  
15
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry