Flynn has logged 64 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Note to Colleen

Note to Colleen

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dream Story

Dream Story

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Poppies and Sailboats

Poppies and Sailboats

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
14
As Is Was

As Is Was

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lost Note

Lost Note

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Foryannfromrose

Foryannfromrose

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Letter to D.H. In Paris

Letter to D.H. In Paris

1967
×
★★½
Edit this entry  
14
Note to Pati

Note to Pati

1969
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Falling Notes Unleaving

Falling Notes Unleaving

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moon's Pool

Moon's Pool

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

2002
×
Edit this entry  
12
Duration-Landscape: Road

Duration-Landscape: Road

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
Royaume

Royaume

1991
×
★★★
Edit this entry  
10
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Isolation

Isolation

1974
×
Read the review Edit this entry  
10
Heliography

Heliography

1979
×
★★½
Edit this entry  
10
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Dizziness

Dizziness

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Transcript

Transcript

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Les tournesols

Les tournesols

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sunday, Monday And Tuesday I Was Out Of Film In Chicago

Sunday, Monday And Tuesday I Was Out Of Film In Chicago

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eye Lands

Eye Lands

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Souvenir

Souvenir

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Edit this entry  
06
Take Off

Take Off

1972
×
★★½
Edit this entry  
06
Black Ice

Black Ice

1994
×
Edit this entry  
06
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Edit this entry  
06
Stellar

Stellar

1993
×
Read prior review Edit this entry  
06
I... Dreaming

I... Dreaming

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
1968 Artifact

1968 Artifact

1968
×
Edit this entry  
05
Phantom Ore

Phantom Ore

2012
×
Edit this entry  
05
Awakener

Awakener

1969
×
★★★½
Edit this entry  
05
Palimpsest Palindrome

Palimpsest Palindrome

1975
×
Edit this entry  
05
A Prone Moth

A Prone Moth

2010
×
Edit this entry  
05
Neti Neti (Part III)

Neti Neti (Part III)

2010
×
Edit this entry  
05
Neti Neti (Part II)

Neti Neti (Part II)

2010
×
Edit this entry