Sort by

francis has logged 202 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★
Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Tesla

Tesla

2020
×
Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Edit this entry  
14
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
½
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Edit this entry  
29
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
General Commander

General Commander

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Score

The Score

2001
×
★★
Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★
Edit this entry  
08
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Capone

Capone

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Meat Train

The Midnight Meat Train

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry