Focus has logged 57 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★
Edit this entry  
29
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Edit this entry  
25
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Edit this entry  
24
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Edit this entry  
24
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Edit this entry  
19
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
16
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★½
Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★½
Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★½
Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Edit this entry  
04
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry