Focus has logged 535 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★
Edit this entry  
30
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★
Edit this entry  
29
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
Iguana

Iguana

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Portrait of a Young Girl at the End of the 60's in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60's in Brussels

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★½
Edit this entry  
24
In the City of Sylvia

In the City of Sylvia

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★
Edit this entry  
23
Violent Summer

Violent Summer

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
22
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★★
Edit this entry  
21
Sink or Swim

Sink or Swim

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Transit

Transit

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Earth

Earth

1930
×
★★★
Edit this entry  
18
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Fe

Fe

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Pi

Pi

1998
×
★★½
Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The River

The River

1951
×
★★★
Edit this entry  
13
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rosa la Rose, Public Girl

Rosa la Rose, Public Girl

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★
Edit this entry  
03
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★
Edit this entry  
03
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nomad

Nomad

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
We Won't Grow Old Together

We Won't Grow Old Together

1972
×
★★½
Edit this entry  
01
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rue de l'Estrapade

Rue de l'Estrapade

1953
×
★★★
Edit this entry  
29
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★½
Edit this entry  
28
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★
Edit this entry  
27
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★
Edit this entry  
27
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★½
Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Edit this entry