Focus has logged 40 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★
Edit this entry  
27
Elvira Madigan

Elvira Madigan

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★½
Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nouvelle Vague

Nouvelle Vague

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Ariel

Ariel

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★½
Edit this entry  
18
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Safe in Hell

Safe in Hell

1931
×
★★½
Edit this entry  
17
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★½
Edit this entry  
13
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nathalie Granger

Nathalie Granger

1972
×
★★½
Edit this entry  
11
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
10
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★
Edit this entry  
10
Vito Acconci / Acconci Studio: Interiors. Buildings. Parks.

Vito Acconci / Acconci Studio: Interiors. Buildings. Parks.

2004
×
★½
Edit this entry  
10
La Libertad

La Libertad

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★
Edit this entry  
08
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★
Edit this entry  
08
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
4:30

4:30

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★
Edit this entry  
05
Day Night Day Night

Day Night Day Night

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Hanging Tree

The Hanging Tree

1959
×
★★★
Edit this entry  
03
The Wind

The Wind

1928
×
★★★½
Edit this entry  
03
Times and Winds

Times and Winds

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Furies

The Furies

1950
×
★★★
Edit this entry  
02
Laura

Laura

1944
×
★★★
Edit this entry  
01
China 9, Liberty 37

China 9, Liberty 37

1978
×
★★★★
Edit this entry