Sort by

Foggy has logged 268 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gruffalo's Child

The Gruffalo's Child

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pi

Pi

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Dog

Red Dog

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hitched for the Holidays

Hitched for the Holidays

2012
×
★½
Edit this entry  
28
The King of the Hill

The King of the Hill

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mistake

The Mistake

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
NYC: Tornado Terror

NYC: Tornado Terror

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Fight for Your Right Revisited

Fight for Your Right Revisited

2011
×
★★
Edit this entry  
03
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry