Sort by

Foggy has logged 290 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Best Worst Movie

Best Worst Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hardkor Disko

Hardkor Disko

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Anton

Anton

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anton

Anton

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
A Little Chaos

A Little Chaos

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Hug Me I'm Scared 3

Don't Hug Me I'm Scared 3

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carry On Camping

Carry On Camping

1969
×
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry