Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Edit this entry  
21
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Footloose

Footloose

2011
×
★★
Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Two of Us

The Two of Us

1967
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★½
Edit this entry  
06
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Mouth Agape

The Mouth Agape

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
If Cats Disappeared from the World

If Cats Disappeared from the World

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Edit this entry  
19
Second Life

Second Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Apple

The Apple

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kamome Diner

Kamome Diner

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sway

Sway

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
Glasses

Glasses

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
First a Girl

First a Girl

1935
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Nymph

The Nymph

1996
×
★★½
Edit this entry  
10
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cyborg She

Cyborg She

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Montparnasse Bienvenüe

Montparnasse Bienvenüe

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Flying Colors

Flying Colors

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Beautiful, Goodbye

Beautiful, Goodbye

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
My Sweet Grappa Remedies

My Sweet Grappa Remedies

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
A.I. Love You

A.I. Love You

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Asahinagu

Asahinagu

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Hibiki

Hibiki

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Moving

Moving

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
When the Wind Blows

When the Wind Blows

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Variety

Variety

1925
×
★★★
Edit this entry