Sort by

Tentin has logged 186 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Louis C.K.: Chewed Up

Louis C.K.: Chewed Up

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How to Live Forever

How to Live Forever

2009
×
Edit this entry  
15
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
Edit this entry  
14
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
6 Days to Air: The Making of South Park

6 Days to Air: The Making of South Park

2011
×
Edit this entry  
06
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
These Amazing Shadows

These Amazing Shadows

2011
×
Edit this entry  
14
Lockout

Lockout

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brake

Brake

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read other review Edit this entry  
28
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beowulf & Grendel

Beowulf & Grendel

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry