Sort by

Tentin has logged 40 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Roma

Roma

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry