Sort by

Sarah Jane 🔪 has logged 43 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Hell Up In Harlem

Hell Up In Harlem

1973
×
Edit this entry  
25
Double Take

Double Take

2009
×
Edit this entry  
25
The Slanted Screen

The Slanted Screen

2006
×
Edit this entry  
24
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
Edit this entry  
22
The People That Time Forgot

The People That Time Forgot

1977
×
Edit this entry  
22
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
Edit this entry  
21
Red Hollywood

Red Hollywood

1996
×
Edit this entry  
21
What Is Cinema?

What Is Cinema?

2013
×
Edit this entry  
21
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gwendoline

Gwendoline

1984
×
Edit this entry  
19
And the Oscar Goes To...

And the Oscar Goes To...

2014
×
Edit this entry  
19
The Don Is Dead

The Don Is Dead

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Faust

Faust

1926
×
Edit this entry  
18
The Unbelievers

The Unbelievers

2013
×
Edit this entry  
18
The God Who Wasn't There

The God Who Wasn't There

2005
×
Edit this entry  
18
Blackfish

Blackfish

2013
×
Edit this entry  
17
Charlie Chan in the Secret Service

Charlie Chan in the Secret Service

1944
×
Edit this entry  
17
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Girls! Girls! Girls!

Girls! Girls! Girls!

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sssssss

Sssssss

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Iron Man: Rise of Technovore

Iron Man: Rise of Technovore

2013
×
Edit this entry  
13
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Chilling

The Chilling

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man & Hulk: Heroes United

Iron Man & Hulk: Heroes United

2013
×
Edit this entry  
10
Beauty Queen Butcher

Beauty Queen Butcher

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Exists

Exists

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hell High

Hell High

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Day My Kid Went Punk

The Day My Kid Went Punk

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The World of Sid & Marty Krofft at the Hollywood Bowl

The World of Sid & Marty Krofft at the Hollywood Bowl

1973
×
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey

Birds of Prey

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Mysterious Mr. Wong

The Mysterious Mr. Wong

1935
×
Edit this entry  
04
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
Read the review Edit this entry  
03
Bwana Devil

Bwana Devil

1952
×
Edit this entry  
03
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
Edit this entry  
02
Mowgli's Brothers

Mowgli's Brothers

1976
×
Read the review Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry